❄Св. Димитър приспал природата, разтърсил дългата си бяла брада и от нея полетели СНЕЖИНКИ към земята. Стопаните са прибрали ралата под стрехите, за да са на сухо и са подредили дървата за огрев.
❄За българите и тяхната целогодишна трудова дейност Димитровден е празник с особено значение. На Гергьовден СТАДАТА се изкарват нависоко в планината, а на Димитровден се прибират, за да зимуват в селата.
❄Двата празника бележат ЖИЗНЕНИЯ ЦИКЪЛ на българина. Св. Димитър води зимата и с нея идват краят на стопанската година, студът, мракът и дългоочакваният отдих.
🙏Реколтата е прибрана и хората отдават БЛАГОДАРНОСТ на природата, предците и светците. Организират се общоселски събори с курбани и веселби. Така плодородието ще бъде съхранено и възпроизведено през следващия годишен цикъл.
✨На ОБЩА ТРАПЕЗА се събира ЦЯЛОТО СЕЛО, цялата общност, включително и тези, които са били на гурбет дотогава. Правят се семейните служби, наричани още светец, служба, стопан. Много от тях са посветени на Свети Димитър, избран за покровител на семейството.
✨Тъй като кърската работа е вече приключена, започват неделните хора на мегдана и периодът на ГОДЕЖИТЕ и СВАТБИТЕ. Из къщите тръгват сглядници годежари.
✨На селските събори от Петковден и Димитровден насетне, се прави т. нар. „СГЛЯДНО ХОРО”, на което момите, достигнали до женитбена възраст, извиват своя традиционен танц пред погледите на ергените и техните родители.
⚒Празникът още се нарича „РАЗПУС”. Това е денят, в който се плаща за изминалата година на наемните РАБОТНИЦИ– ратаи, овчари, говедари, а в по-ново време – и слугините в градските къщи.
⚒Работниците се ОСВОБОЖДАВАЛИ от стопаните, на които работели, и се цанявали на ново място. Оттам и приказката, че „ на Св.Димитър едни се заробват, а други се отробват”.
👨👩👧👦Димитровден е времето, в което СЕМЕЙСТВОТО се събира. Където и да са, гурбетчиите непременно се прибирали, за да участват в поредицата празници.
👨👩👧👦В големите гурбетчийски центрове имало определени места, от които ритуално изпращали ГУРБЕТЧИИТЕ на Гергьовден и ги посрещали на Димитровден. Наричат се „МЕСТА на паметта”, запазили спомена за разделите и събиранията на семействата. Обикновено те имат много емоционални наименования – Плачи къмък, Оплачи круша, Плачливите камънье.
🍂Тъй като е на границата между лятото и зимата, на Димитровден се правят множество ГАДАНИЯ.
🍂Също както и при други празници в народния ни календар, на този ден е важно кой пръв ще почука и ще прекрачи прага на дома (ПОЛАЗНИК). По имотното състояние на полазника се гадае за благоденствието и берекета в къщата.
🍂Каквото е времето на Димитровден, такова ще е и на Гергьовден, и на Коледа.
🍂Ако вали на Димитровден, ще вали на всеки празничен ден през годината.
🍂Ако листата опадат от дърветата преди празника – зимата ще започне рано, ако не – има още време до нея.
🍂Ако мравките все още излизат от мравуняците, зимата ще е лека.
🍂Ако луната на този ден е пълна, то поличбата предвещава много сняг, плодородна година, пълни кошери с мед, а също, че и посевите ще са на топло.
🍂В нощта срещу този празник небето се отваря и праведните могат да видят Рая – така, както това се случва и срещу Коледа, Богоявление и Преображение.
🍂А от Димитровден до Никулден е и сиромашкото (циганско) лято.
***************************
❤ Светъл и благословен празник! Нека е весел, общосемеен и сплотен. Да е пълна трапезата, да е топло семейното огнище, да са грейнали лицата и радостни душите!
🍀 И нека презареждането и обновлението на силите и отдихът от забързаните, натоварени и жужащи като кошер топли дни, започне лека-полека, за да ни зареди за едно ново начало на пролет.
Източник: bnr.bg
Тази статия все още няма коментари