🎶 Имам едно основно правило в родителството. СЛЕДВАМ децата. Това не означава, че те са център на Вселената или че им прехвърлям отговорност. Означава само, че наблюдавам на какво посвещават времето и вниманието си, в какво са добри, какво правят с лекота.
Тогава им предлагам неща, с които да развият уменията и дарбите си. И ги насърчавам и окуражавам да открият своя елемент. Когато намериш елемента си пък, идва време да откриеш племето си. Не натрапвам мои идеи и несбъднати мечти. Само им помагам да сбъдват своите. И с музиката също...
1️⃣ ПРИМЕР ОТ ДРУГИ ДЕЦА
При Ива всичко започна с това, че в училище имаше пиано, на което децата свиреха. Ива беше на 6г. и така се впечатли от уменията на съучениците си, че започна да ме моли да я запиша на уроци.
👉Когато детето гледа от други деца, е най-въздействащо.
2️⃣ ДЕТЕТО САМО ДА ПОИСКА
Родителят може да покаже, да разпали любопитството, да запали искрата. Но е нужно детето да пожелае да влезе в света на музиката. Ние само им открехваме вратичката и дърпаме завесата. Но те сами избират дали да влязат.
👉Когато желанието идва от детето, е най-трайно.
3️⃣ПОДХОДЯЩ УЧИТЕЛ
Учителят отключва детето. Или обратното. От неговия подход зависи до голяма степен дали то ще обикне и ще се привърже към инструмента.
👉Когато детето харесва учителя си, обиква и интрумента.
4️⃣ ПОДХОДЯЩИ МЕЛОДИИ
За Ива и Ема например е важно да свирят мелодии, които са популярни и разпознаваеми от публиката. Това понякога значи НЕ класически произведения, а поп музика. Ива започна да свири Hit the road Jack, Amelie Pullen, Despacito, Dance monkey и т.н наред с Лунната соната, На Елиза и т.н. A Ема научи химна на България.
👉Когато детето вижда резултат от усилията си, получава удовлетворение и полага още повече усилия.
5️⃣ ВДЪХНОВЯВАЙТЕ ГИ
Това е нож с 2 остриета. Защото като започнах да пускам на децата Simply Three, Piano Guys, Lindsey Sterling, 2 Cellos, Havasi, които изпълняват популярни песни, но с класически инструменти, Ива реши, че иска да свири на чело. А Ема - на цигулка. Защо не, казах аз. И така 2 години уроци по чело. А Ема от цигулка мина на китара.
6️⃣ ОТКЛИКВАЙТЕ НА ЖЕЛАНИЕТО
Винаги откликвам, когато децата искат да научат нещо и настойчиво и упорито ме молят да им съдействам. Единственото, което ми е важно е, уроците да са на УДОБНО за мен място и време. Но никога не откликвам на желанието за купуване. И стигаме до правилото:
7️⃣ НЕ КУПУВАЙТЕ ИНСТРУМЕНТИ ВЕДНАГА
С челото изчакахме 1-2 месеца. А с пианото - 3 месеца ползвахме на заем. Инструментът е за деца, които искат да се ангажират и са способни да го направят. А родителят най-добре познава своето дете и знае колко дълго да изчака.
👉Кога да купим инструмент?
Нужен е искрен и постоянен интерес у детето. Например: често говори за свиренето, за музиката, само започва да се упражнява, без родителят да го подсеща, сияе от щастие, когато свири.
8️⃣ ДОГОВОР С ДЕТЕТО
Аз лично практикувам нещо като договаряне. Ако детето много иска да свири, пробвало е поне месец и интересът се е задържал, купуваме инструмент. Но с условие да свири цяла година. Това е поемане на отговорност и ангажиране. Не толерирам оправдания “вече не ми харесва” и "скучно ми е" след закупуване на инструмента.
9️ МУЗИКАЛНА КУЛТУРА
Запознайте децата с различни стилове и музикални епохи. И най-вече експериментирайте и предизвиквайте и себе си с музиката. Откривайте нови неща, които ви харесват, независимо от популярността им. Музиката е изкуство, вдъхновение, емоция, движение и удоволствие.
🌈ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Музикалните инструменти дават различно светоусещане и обогатяват вътрешния свят, изразните средства и културата на децата и ги срещат с разкошни преподаватели. Но е много трудно да свириш на 2 инструмента едновременно и да не учиш в Музикално училище. Затова струнните инструменти траяха няколко години, но не се задържаха.
В блога ни можете да прочетете още за нашия опит с родителството, селото и децата.
Тази статия все още няма коментари