В градината на нашите предци
🔥Обредите днес, как и дали да ги следва, всеки избира сам. Но може би най-важното нещо на Задушница... са думите.
🕯️Задушницата не е, за да ни задушава с тягостни мисли за неизменната смърт. Тя е ден “за душата”. Ден отреден да се свържем с корените си и да почетем предците си. Тя е един своеобразен празник на живота, който е бил изживян и съгласяване с начина, по който се е случил.
👪Задушница е време да се съберем със семейството, да разказваме истории за миналите дни, да се посмеем и да поплачем, да си СПОМНИМ онези, които макар да не са сред нас, все още са живи в сърцата ни.
❤ Защото в нас има места, които опустяват след загубата на любими хора. Места, които имат нужда да бъдат изпълнени с думи и спомени, с любов. Има неща, които чакат да бъдат изказани и истории, които да бъдат разказани.
👴👵 Историите - живи, истински, семейни - те са лепилото на родовата памет. А най-много и най-интересни истории знаят бабите и дядовците. Те са най-магичните, опитни и увлекателни разказвачи на истории, които предават на поколенията живота, знанието и паметта!
![]() |
![]() |
🌳А какво по-занимателно, любопитно и съкровено има от правенето на родословно дърво заедно с баба и дядо, докато разказват случки от едно време.
🕯️На Задушница по традиция се правят общи трапези, раздават се подавки, хората се събират и споменават близките си.
🕯️В неделя църквата почита Свети Архангел Михаил. Архангел Михаил е пазител на душите и борец против злото. Той е главният ангел и пазител на небесното царство.
🕯️Според народното вярване “душата на човек не може да напусне тялото, ако не дойде Св.Рангел да я извади. Тоя ден се празнува в чест на умирачката, в чест на св. Рангел-душовадника, та по-леко да вади душата, когато дойде време за това.“ (Религиозни народни обичаи, Димитър Маринов)
🕯️"Ти, който и да бъдеш, спри от път,
спомни онез, що минаха отвъд!" ❤
Йордан Стубел
![]() |
![]() |
Тази статия все още няма коментари